Promień: Wyłączony
Promień: km
Set radius for geolocation
post-title Julius von Roux. Architekt ze Ścinawy

Julius von Roux. Architekt ze Ścinawy

Julius von Roux. Architekt ze Ścinawy

Julius von Roux. Architekt ze Ścinawy

Julius von Roux urodził się na początku XIX wieku w Ścinawie. Studiował w Berlinie. W 1828 roku ukończył berlińską Akademię Budowlaną. Został członkiem Związku Architektów i pracował w biurze architekta Karla Friedricha Schinkla – jednego z wybitniejszych twórców klasycyzmu w Królestwie Prus.

W połowie XIX wieku von Roux powrócił do Ścinawy, gdzie objął stanowisko inspektora budownictwa wodnego. Nie popracował jednak długo w rodzinnym mieście. To nie Ścinawa była jego przeznaczeniem. Już w styczniu 1855 roku Rada Miejska Wrocławia powołała go na stanowisko miejskiego architekta. Von Roux piastował to stanowisko aż do emerytury, na którą przeszedł na początku 1866 roku z powodu złego stanu zdrowia oraz podeszłego wieku.

Rynek-we-Worclawiu-1908-rok-1024x653

Wrocławski Rynek na pocztówce z 1908 roku. Na pierwszym planie widać Nowy Ratusz, którego budowę nadzorował Julius von Roux.

W trakcie pełnienia funkcji miejskiego architekta von Roux sprawował nadzór nad budową Nowego Ratusza oraz innymi inwestycjami miejskimi we Wrocławiu. W czasie jego kadencji powstały: nieistniejący już budynek wyższej szkoły dla dziewcząt przy Taschenstraße (ul. Piotra Skargi) oraz szkoły elementarne przy Gneisenaustraße (ul. Na Szańcach) i Minoritenhof (Pl. Franciszkański – obecnie Zespół Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II).

Julius von Roux zmarł 24 maja 1867 roku. Pozostawił żonę i czwórkę małych dzieci.

Żródła:

  • Halina Okólska, Nadburmistrzowie i inni urzędnicy Magistratu Wrocławia 1808 – 1933, Rada Miejska Wrocławia, Wrocław 2007,
  • Daria Dorota Pikulska, Carl Johann Christian Zimmermann, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław 2005.

Autor: Andrzej Sitarski 
Źródło: www.mostnaodrze.pl

O Paweł Flunt

Jestem zodiakalnym lwem, jak każdy z mojego znaku, jestem trochę typem samotnika żyjącego na krawędzi dwóch przeciwstawnych światów. Gdzie raz się dryfuje, a innym razem brnie do celu. Więcej >>>
Translate »