Promień: Wyłączony
Promień: km
Set radius for geolocation
post-title Projekt portu na jubileuszowym flisie

Projekt portu na jubileuszowym flisie

Projekt portu na jubileuszowym flisie

Projekt portu na jubileuszowym flisie

XX jubileuszowy Flis Odrzański już za nami. Właśnie z tej okazji, w piątek 3 lipca, w ścinawskim porcie odbyła się impreza plenerowa.

Rozpoczęto od powitania flotylli flisu. Za przybycie podziękowano w szczególności: inicjatorce flisu, wiceprezesowi Ligi Morskiej i Rzecznej- Elżbiecie Marszałek, kapitanowi żeglugi wielkiej oraz wieloletniemu komodorowi flisów- Włodzimierzowi Grycnerowi, kapitanowi i komodorowi flisu- Henrykowi Klimczakowi, pracownikowi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego- Katarzynie Kropa oraz retmanowi flisackiej tratwy- Mieczysławowi Łabęckiemu.

Wszystkim zebranym, na scenie zaprezentowali się także flisacy, którzy pracowali przez cały miniony tydzień nad budową ponad 70-metrowej tratwy oraz załogi jednostek pływających biorące udział w tegorocznym flisie.

Jest mi niezmiernie miło, że flis w Ścinawie odbywa się już po raz dwudziesty. To, że odbywa się on w miastach nadodrzańskich powoduje, że miejsca nad Odrą pomału się zmieniają – takimi słowami rozpoczął uroczystości burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. Pogratulował flisakom wspaniałej tratwy, zaprosił także wszystkich na prezentację projektu zagospodarowania nabrzeża Odry w Ścinawie, którą przewidziano w programie imprezy.

Zaplanowano wiele atrakcji. Swoimi zdolnościami pochwalili się lokalni artyści, odbył się również pokaz ścinawskiego klubu karate Goju Ryu Shuseikan. Podczas jubileuszu odbywały się także konkursy, gry oraz zabawy z nagrodami dla najmłodszych. Swoje „pięć minut” mieli również strażacy z OSP Ścinawa, którzy dla zgromadzonych w porcie zaprezentowali sprzęt ratownictwa drogowego, przeprowadzili pokazy sprawnościowe ochotników oraz różnego rodzaju inscenizacje.

Na godzinę 18.00 zaplanowano odpłynięcie tratwy, ale flisacy chcieli bawić się z mieszkańcami do końca i przełożyli pożegnanie ze Ścinawą na poranek następnego dnia.

Ważną i oczekiwaną chwilą dla zgromadzonych w porcie była prezentacja projektu zagospodarowania nabrzeża Odry, którą wspólnie z burmistrzem omawiali projektanci z pracowni architektonicznej ASPA z Wrocławia: Aleksander Szarapo oraz Łukasz Wacławek. Przedstawiono wstępną koncepcję i wizualizacje ścinawskiego portu.

Władze gminy, współpracując z innym samorządami, m.in. Głogowem, Brzegiem Dolnym, Lubinem, Rudną i Nową Solą planują rozwijać wodną turystykę nadodrzańską chroniąc przy okazji, to co przyrodniczo cenne w dolinie Odry. Duże wrażenie na mieszkańcach zrobił budynek kapitanatu. – Ten obiekt będzie prawdziwą ozdobą ścinawskiego portu, o takim nawet nie marzyliśmy – komentowała jedna z mieszkanek Ścinawy, uczestniczka imprezy.

Kapitanat będzie spełniał wiele funkcji, począwszy od punktu widokowego po utrzymywanie bezpieczeństwa ruchu statków.

Nie zrealizujemy tego ambitnego projektu bez środków zewnętrznych i wspólnego działania nadodrzańskich samorządów, razem będziemy starać się o środki zewnętrzne na ten cel – dodał burmistrz.

Mieszkańcy, wodniacy i miłośnicy Odry mogą kierować do dnia 17 lipca br. wszelkie pytania, uwagi i sugestie dotyczące zagospodarowania oraz uporządkowania przestrzeni nadodrzańskiej w Ścinawie na adres e-mail: plinda@scinawa.pl

Żeby przejść do galerii kliknij w zdjęcie 🙂

Flisacy budujący tratwę. Foto: Paweł Flunt Witold

Flisacy budujący tratwę.

O Paweł Flunt

Jestem zodiakalnym lwem, jak każdy z mojego znaku, jestem trochę typem samotnika żyjącego na krawędzi dwóch przeciwstawnych światów. Gdzie raz się dryfuje, a innym razem brnie do celu. Więcej >>>
Translate »