Promień: Wyłączony
Promień: km
Set radius for geolocation
post-title Niedecydujący moment

Niedecydujący moment

Niedecydujący moment

Niedecydujący moment

Zdjęcie/zdjęcia mają nawiązywać do słynnego stwierdzenia klasyka Henri Cartier-Bressona, że w fotografii to moment decyduje o postrzeganiu przez obraz historii, która się zadziała przed obiektywem aparatu fotograficznego.
Henri Cartier-Bresson jest twórcą tzw. „Decydującego momentu”, a że jestem ogromnym fanem twórczości Henri Cartier-Bressona postanowiłem stworzyć swój cykl pod przewrotnym tytułem „Niedecydujący moment”.

Mało jest w fotografii haseł tak nośnych I tak dobrze znanych jak “decydujący moment”. Autorem tej idei jest Henri Cartier-Bresson.
“Decydujący moment” został w sposób najbardziej dosłowny, dokładny pokazany właśnie w tej fotografii. Na jej przykładzie uczy się w szkołach fotograficznych, dzięki niej pokolenia fotografów i osób interesujących się fotografią dowiadują się, co to znaczy, żeby być we właściwym miejscu i we właściwym czasie (lub sobie pomóc i na właściwy czas zaczekać).
„Decydujący moment – ta jedna chwila, ułamek sekundy, w którym świat pogrążony w chaosie jawi się jako doskonała całość. Zdjęcie powinno streszczać wydarzenie, które za chwilę rozpadnie się w potoku życia” – tak opisuje treść tej idei Izabela Jaroszewska. To Henri Cartier-Bresson dał światu teorię „decydującego momentu”. Jaroszewska pisze: „Fotografie Bresson’a to właśnie genialne momenty wydobyte z rzeki czasu. Później wielokrotnie poddawano krytyce jego teorie, ale fakt, że to właśnie do Jego wypowiedzi się odnosimy świadczy o wielkości tego, co napisał i stworzył”.
Zdjęcie obok jest najdoskonalszym przejawem tej teorii. Bo przecież wydarzenie, które widzimy ułamek sekundy wcześniej i tyle samo czasu później byłoby już nieważne, nieistniejące, niewarte uwagi. A tak, dzięki wyczuciu fotografa otrzymaliśmy obraz piękny i ciekawy (nieważne, że pokazuje banalną scenkę – ważne jak ją pokazuje).
Henri Cartier-Bresson – to jeden z najważniejszych fotografów xx wieku. Fotografował ważne przemiany na świecie przed i po II wojnie światowej, tworzył dokumenty o polityce i sztuce, portretował najwybitniejszych ludzi współczesności, uprawiał też coś, co dziś nazywamy „fotografią uliczną” – rejestrował zwykłe, codzienne życie na ulicach krajów, w których był. I to właśnie w przypadku tego gatunku fotografii najlepiej sprawdziła się teoria „decydującego momentu”. To dzięki niej zdjęcia Cartier-Bressona przeszły do historii.

Żródło: światobrazu.pl

Port w Ścinawie. Foto: Paweł Flunt Witold

Port w Ścinawie.

O Paweł Flunt

Jestem zodiakalnym lwem, jak każdy z mojego znaku, jestem trochę typem samotnika żyjącego na krawędzi dwóch przeciwstawnych światów. Gdzie raz się dryfuje, a innym razem brnie do celu. Więcej >>>
Translate »