Promień: Wyłączony
Promień: km
Set radius for geolocation
post-title Mały, wielki artysta w Ścinawie

Mały, wielki artysta w Ścinawie

Mały, wielki artysta w Ścinawie

Mały, wielki artysta w Ścinawie

Ponad 50 rzeźb i płaskorzeźb w drewnie oraz kilkanaście akwareli mogli zobaczyć mieszkańcy na otwarciu wernisażu małżeństwa Jana i Grażyny Mrózek, które odbyło się w sobotę, 9 kwietnia w sali widowiskowej ścinawskiego Centrum Turystyki i Kultury. Inicjatorami wystawy byli Kazimierz i Mariola Makuchowcy, bliscy przyjaciele artystów.

Wystawę otworzyli: dyrektor Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie Kamila Grabka-Levin oraz pracownik ośrodka kultury Kazimierz Makuchowski. Nie zabrakło słów podziwu dla artysty i jego małżonki. Wernisaż była świetną okazją do rozmowy z autorami prac oraz obejrzenia prawdziwej sztuki rzeźbiarskiej i malarskiej.

Jan Mrózek to artysta o bogatej wyobraźni i wrażliwości, czuły na urodę świata. O sobie mówi „solidny rzemieślnik”. Z powodzeniem wykonuje zarówno renowację – gdzie trzeba z wyjątkową precyzją odtworzyć dzieła starych mistrzów, jak również kapliczki, rzeźbę sakralną, płaskorzeźby, popiersia i inne różnorodne formy w drewnie. Wykonuje także piękne o wyrafinowanej linii meble-rzeźby użytkowe. Jego przygoda z rzemiosłem rzeźbiarskim rozpoczęła się już w latach 60-tych to wtedy będąc jeszcze w szkole średniej stworzył pierwszą rzeźbę konia, którą później oddał jednemu ze swoich profesorów. Po długiej przerwie do roku 1980 ponownie zainspirował się rzeźbiarstwem, wcześniej wykonując jedynie typowe prace stolarskie. To w roku 80 podczas samochodowego rajdu dla osób niepełnosprawnych zainteresował się plenerem artystycznym będącym atrakcja towarzyszącą. Poznając środowisko zdecydował poświecić swój czas na nowe hobby – rzeźbiarstwo. W roku 1996 podjął pierwsze zlecenie wykonując „Jezusa Chrystusa na Krzyżu” dla Kościoła garnizonowego w Brzegu. W Ścinawie bywał w przeszłości wielokrotnie uczestnicząc w plenerach malarskich, po raz pierwszy odwiedził nasze miasto w roku 2003 podczas I Pleneru Artystycznego w Ścinawie. Jego realistyczne rzeźby zachwycają i wywołują uśmiech, dają ukojenie w trudnych czasach, bo pan Jan pokazuje świat „z tej lepszej strony”. Schowany w swojej pracowni po prostu robi swoje.

Natomiast Grażyna Mrózek to malarka, tworzy swoje prace tradycyjną metodą malarstwa akwarelowego. Jej prace to głównie krajobrazy, obiekty miejskie oraz pejzaże. Swoje inspiracje czerpie z otaczającego świata oraz podróży, które odbywa wspólnie z mężem. Przez blisko 30 lat zobaczyli spory kawałek świata przemierzając samochodem niespełna pół miliona kilometrów. Jej przygoda ze sztuką rozpoczęła się około roku 80 roku kiedy na plenery jeździła wyłącznie jako towarzyszka zdolnego małżonka. Za namową grona znajomych artystów postanowiła nauczyć się tego trudnego rzemiosła – malarstwa.

Dodatkową niespodzianką dla przybyłych na wernisaż mieszkańców była mini wystawa zdjęć Kazimierza Makuchowskiego, które przedstawiały Ścinawę i jej mieszkańców na czarno białej fotografii z lat 70-80.

Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia 2016r., w sali widowiskowej CTiK.

O Paweł Flunt

Jestem zodiakalnym lwem, jak każdy z mojego znaku, jestem trochę typem samotnika żyjącego na krawędzi dwóch przeciwstawnych światów. Gdzie raz się dryfuje, a innym razem brnie do celu. Więcej >>>
Translate »