Promień: Wyłączony
Promień: km
Set radius for geolocation
post-title Skrzynia ze srebrnymi monetami

Skrzynia ze srebrnymi monetami

Skrzynia ze srebrnymi monetami

Skrzynia ze srebrnymi monetami

Na zachodnim skraju Turowa, przy drodze prowadzącej w kierunku Lubina, znajdowało się dominium, majątek ziemski należący niegdyś do rodziny cesarskiej. Nie opodal jego zabudowań znajduje się niewielki stawek. Jego brzegi pokryte są pałką wodną, sitowiem, trzciną i tatarakiem. Kiedyś mieszkańcy wsi nazywali go „Świńskim stawem”. Dlaczego? O tym opowie następująca legenda.

W majątku służył pewien chłopak. Do jego obowiązków należało pasanie świń. Pewnego dnia, jak co dzień rano, poszedł do zagrody dominium i wypędził z niej świnie na rozległe pastwiska. Kiedy wracał wieczorem, świnie zatrzymały się w pobliżu niewielkiego stawu, gdzie paplały się w wodzie i tarzały się w błocie. Przemęczony chłopiec nie zauważył jak jeden z wieprzy oddalił się od stada i szukając żeru zaczął ryć. Nagle do chłopca dobiegł przeraźliwy kwik. Nie namyślając się wiele, zerwał się i pobiegł ku miejscu, gdzie stała świnia. Gdy już dotarł, z ziemi poczęła wyłaniać się ogromna skrzynia, pełna srebrnych monet. Chłopiec miał ją już prawie w ręku, ale poczuł, że ziemia ugina się pod jego nogami. Wtedy oniemiał z wrażenia. Kiedy się jednak otrząsnął, skrzynia ponownie zapadła się w czeluść ziemi.

Pasterz jeszcze tego samego dnia udał się wraz z kolegą na miejsce zatraty skarbu. Przy użyciu długich żerdzi, wszczęli poszukiwania. Źerdzie łatwo zagłębiały się w bagnistym gruncie, ale bez powodzenia. Po skrzyni ze skarbem nie pozostało żadnego śladu.

Miejscowa ludność powiada, że owa skrzynia być może jeszcze tkwi w ziemi gdzieś pod wiejską drogą, ale nikt już dzisiaj nie pamięta w którym miejscu, a bez rozbiórki drogi asfaltowej nie uda się tego stwierdzić.

Antoni Merta

O Paweł Flunt

Jestem zodiakalnym lwem, jak każdy z mojego znaku, jestem trochę typem samotnika żyjącego na krawędzi dwóch przeciwstawnych światów. Gdzie raz się dryfuje, a innym razem brnie do celu. Więcej >>>
Translate »