Ładowanie…

Cmentarz żydowski w Ścinawie powstał w latach czterdziestych XIX wieku. W 1842 r. miejscowa gmina żydowska zakupiła działkę przeznaczoną na cmentarz. Z nieznanych przyczyn pierwszy pochówek miał miejsce jednak dopiero trzy lata później. Wcześniej Żydzi ze Ścinawy chowali swych zmarłych na cmentarzach w Głogowie, Brzegu Dolnym i Prusicach.

Nekropolia znajduje się przy ul. Witosa – drodze wylotowej ze Ścinawy do wsi Krzyżowa, po jej lewej stronie. Kilkadziesiąt metrów za cmentarzem biegną tory kolejowe. Część terenu cmentarza otacza stalowe ogrodzenie, północną granicę stanowi budynek działki przy ul. Witosa 11.

Małgorzata Frąckowiak w swym opracowaniu zamieszczonym na stronie internetowej http://www.kirkuty.xip.pl/scinawa.htm tak scharakteryzowała obecny stan zachowania cmentarza: „Nagrobki ustawione są w siedmiu regularnych rzędach – po mniej więcej dziewięć grobów w każdym z nich. Są to przeważnie pojedyncze stele z piaskowca o półkolistych lub trójkątnych naczółkach; kilka nagrobków ma kształt ostrosłupa. Inskrypcje zapisane są w języku hebrajskim lub niemieckim i hebrajskim. W przypadku gdy na froncie nagrobka umieszczony jest tekst tylko w języku hebrajskim, na jego tyle widnieje krótsza forma inskrypcji w języku niemieckim. Na macewach prawie nie występują elementy symboliczne; można znaleźć kilka złamanych świec i nieco więcej gałązek palmowych. Cmentarz zachował się w ogólnym stanie bardzo dobrym”. Ostatnie pochówki datowane są na lata trzydzieste XX w.

Adres

Adres:

Ścinawa, Witosa 11

GPS:

51.406189, 16.421830999999997

Nr tel.:

-

E-mail:

-

Sieć:

-