W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajdują się pozostałości założenia dworskiego z ozdobnym niegdyś ogrodem. Pałac wzniesiono około połowy XVII wieku dla rodziny von Kanitz na wzór renesansowych, północnowłoskich willi z Veneto. Jest to budynek założony na rzucie prostokąta, dwutraktowy, dwukondygnacyjny, z mocno wysuniętym ryzalitem wejściowym.

Od strony północnej elewacja wzbogacona była podwójną loggią z widokiem na istniejący wówczas ozdobny ogród. Całość przykryta mocno dziś zniszczonymi dachami ceramicznymi. Pierwotnie rezydencja otoczona była fosą, z której pozostał dziś tylko niewielki fragment. Gruntownej renowacji i przebudowy założenia, dokonał w połowie XVIII wieku następny właściciel dłużyckiego majątku, minister do spraw Śląska w rządzie pruskim, von Münchow. Kolejny właściciel, którym przed rokiem 1787 został Hans Caspar von Schweinitz und Krain, znacznie rozbudował istniejący ogród, podnosząc rangę rezydencji do najbardziej okazałych siedzib Ziemi Ścinawskiej.

Wzbogacono wówczas ogród o liczne rzeźby, fontannę i oranżerię. W tej formie rezydencja przetrwała do czasów II Wojny Światowej. Obecnie całe założenie jest całkowicie opuszczone i zdewastowane, a okazały niegdyś drzewostan w większości wycięto.

Adres

Adres:

Dłużyce

GPS:

51.37469375263185, 16.439216136932373

Nr tel.:

-

E-mail:

-

Sieć:

-