Nie często się zdarza, aby jedną dziedzinę sztuki jednocześnie uprawiało, aż trzy pokolenia tej samej rodziny. W tym przypadku jest to malarstwo olejne na skórze i rzadko jeszcze u nas spotykane malarstwo na jedwabiu. O ile malarstwo olejne na skórze różni się od malarstwa tradycyjnego jedynie surowcem, na którym powstają obrazy, to malarstwo na jedwabiu różni się wszystkim, co do powstania dzieła jest używane. Inne są farby, inne podkłady oraz inny jest sposób oraz proces powstawania dzieła.

Techniki malowania na jedwabiu są charakterystyczne dla kultury Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia) i w Europie są jeszcze dość rzadko stosowane, między innymi ze względu na brak wzorców, a także znaczny koszt materiałów.

Malarstwo rodziny Stembalskich związane jest mocno z naturą, ujawnia jej bogactwo kolorów oraz przypadkowość form. Tworzy mini przestrzenie, które prowokują artystyczne wybory. Mimo, iż prace te łączy tworzywo, to każdy z członków rodziny preferuje inną tematykę. Te lekkie i akwarelowe wręcz obrazy nacechowane są dużą wrażliwością na piękno oraz chęcią dzielenia się doznaniami estetycznymi i refleksją filozoficzną.

Pasja malowania przez rodzinę Stembalskich jest nie tylko kapitalnym przykładem kultywowania wspólnych zainteresowań, ale także sposobem na pogłębianie i umacnianie rodzinnych więzów.

Za swoją twórczość i osiągnięcia na niwie artystycznej nie tylko „dorosła część” rodziny była wielokrotnie wyróżniana oraz nagradzana na różnych prezentacjach konkursowych o zasięgu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Część „dorastająca” ma wspaniałe wzorce i motywacje by pójść w ślady swoich rodziców i babci. Już obecnie uczestniczą w różnych konkursach szkolnych i międzyszkolnych, na których zdobywają wyróżnienia i nagrody.

Szymon Stembalski

Tematyka jego prac wynika przede wszystkim z zainteresowań. Swoje prace zaczął malować pod okiem swojego taty oraz babci Lidii. Ulubioną techniką Szymona jest malarstwo na jedwabiu, ale w jego zbiorze można znaleść również prace wykonane ołówkiem, kredkami, w technice olejnej, na płótnie oraz na szkle.
Jest laureatem wielu konkursów szkolnych, międzyszkolnych, powiatowych i wojewódzkich miedzy innymi: I miejsce w konkursie zorganizowanym przez KGHM Polkowice-Sieroszowice na kartkę wielkanocną – 2010 r., II miejsce w konkursie “Moja Mała Ojczyzna” 2011r., I miejsce w konkursie “Chronimy przyrodę ojczystą”, V miejsce w eliminacjach wojewódzkich “Powódź i pożar dniem i nocą straż przychodzi Ci z pomocą”. Wystawy: Ścinawa, Lubin, Dziewin, Zgorzelec, Kudowa Zdrój.

Anita Danieluk

Malować zaczęła pod opieką swojej mamy Izabeli i babci Lidii. Mając 6 lat pojechała po raz pierwszy na plener z babcią Lidią w 2002 roku do Targoszyna. Jest laureatką wielu konkursów szkolnych, międzyszkolnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich.
I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie “Poznaj Wielką Brytanię” – 2010 r. oraz nagroda Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie “Młodzież na morzu” – 2012 r. to największe osiągnięcie Anity.
Plenery: Targoszyn – 2002; Głogów – 2005, 2006; Chobienia – 2006, 2007; Ścinawa – 2005, 2007; Dziewin – 2006, 2007, 2009. Wystawy: Ścinawa, Dziewin, Lubin, Zgorzelec, Brzeg Dolny, Raszówka, Głogów Małopolski, Kudowa Zdrój.

Magda Danieluk

Podobnie jak jej starsza siostra Anita zaczęła malować pod okiem mamy i babci. Od wielu lat bierze udział w konkursach szkolnych, powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich. Była też uczestniczką konkursu międzynarodowego “Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Jest laureatką ogólnopolskiego konkursu “Wiosna” 2010, Rejonowego Konkursu “Chronimy Przyrodę Ojczystą”, Powiatowego konkursu “Moja mała ojczyzna” oraz “Mój podwodny świat”.
Plenery: Głogów Młp – 2006; Chobienia – 2006, 2007; Ścinawa – 2005, 2007; Dziewin – 2006, 2007,208,2009. Wystawy: Ścinawa, Lubin, Zgorzelec, Brzeg Dolny, Raszówka, Głogów Małopolski, Kudowa Zdrój.

Lidia Stembalska

Z zawodu nauczycielka, członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury we Wrocławiu i Stowarzyszenia Twórców Kultury w Lubinie. Tematyka jej obrazów jest bardzo różnorodna: kwiaty, martwa natura, architektura. Ze szczególnym upodobaniem maluje sceny myśliwskie i pejzaże. Na przestrzeni ostatnich lat odbyła szereg długoterminowych podróży po krajach basenu Morza Śródziemnego (Neapol, Rzym, Sycylia we Włoszech, Turcja, Egipt, Tunezja, Maroko), które zaowocowały pięknymi pracami obrazującymi jej doznania duchowe i wrażenia emocjonalne.
W pracach Lidii ujawnia się bogactwo i przypadkowość relacji for i kolorów, a także odwaga i swoboda opisywanych pejzaży. Malarstwem zajmuje się około 40 lat, a od 16 lat z upodobaniem uprawia malarstwo na jedwabiu. Duża liczba jej prac „zawędrowała” do USA, Kanady, Francji, Australii, Austrii, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Turcji, Serbii, Słowacji, Izraela,Włoch, Anglii, Gruzji, Ukrainie, Czechy, Węgry, jak również do takich egzotycznych krajów jak: Buszkarii, Kostaryki, Nepalu, Brazylii, Senegalu, Hongkongu, Mongolii oraz na Cypr. Za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu piękna ziemi lubińskiej i jej walorów przyrodniczo-kulturowo-turystycznych odznaczona została honorową odznaką „Zasłużony dla Ziemi Lubińskiej”
Plenery w Polsce: Stegna Gdańska, Międzywodzie, Prochowice, Lisowice, Kłopotówka, Krotoszyn, Olesno, Myślibórz, Targoszyn, Prząśnik, Ścinawa, Chobienia, Środa Ślaska, Dziewin, Wietrzyce, Głogów Młp. Świeradów Zdrój, Stankowiec Zamek Czocha, Zamek Grodziec, Wieleń, Karpacz, Racibórz, Górsko.
Plenery zagraniczne: La Plagia (Grecja), Malgrat de Mart (Hiszpania), Rzym, San Stefano de Camastra (Sycylia), Residente Oasi (Sycylia) , Kokino Nero (Grecja), Bori Cedria (Tunezja), Hurghada (Egipt), Alanya (Turcja), Zaostróg (Chorwacja), Split (Chorwacja).
Wystawy: Ścinawa, Lubin, Legnica, Polkowice, Chocianów, Piotrowice, Prochowice, Jastrzębie Zdrój, Kraków, Świdnik, Leszno, Kudowa Zdrój, Zgorzelec, Warszawa, Wrocław, Środa Śląska, Lubiąż, Brzeg Dolny, Głogów Młp,Polici nad Metui (Czechy), Diez (Niemcy), Bad Ems (Niemcy) , Nassau (Niemcy), Charleroi (Belgia), Henin-Beaumont (Francja), Lens (Francja).
Nagrody i wyróżnienia: Ogólnopolski konkurs „Konfrontacje” – Leszno 1996, 1997, 1998, 1999, 2000; Ogólnopolski konkurs „Kapliczki-święte domki-przydrożni świadkowie Historii” – 1997; Ogólnopolski konkurs „EKO’97” – Wrocław, Warszawa; Barbórkowe Przeglądy Plastyki – Lubin – 1996 – 2005; IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Jeden świat – żyjemy razem z przyrodą”, Wojewódzki Przegląd Plastyki – Legnica 1998; Salon Jesienny – Kraków 2000.

Tomasz Stembalski

Z wykształcenia mgr inż. budownictwa. Od dziecka malarstwo było jego ulubionym zajęciem. Większość prac Tomasza to malarstwo na jedwabiu. Część prac wykonał w technice olejnej na płótnie. Praktykował też malarstwo na skórze. Tematyka jego prac to najczęściej wszechobecna architektura i pejzaże, czasem drzewa i kwiaty. Prywatnie tato dwóch synów Szymona lat 12 i Miłosza 2 lata, którym w chwilach wolnych stara się przekazywać swoje umiejętności plastyczne. Obecnie jego pasja to turystyka quadowa i udział w różnych, często ekstremalnych wyprawach offroadowych. Uczestniczył w wielu plenerach w Polsce i za granicą.
Plenery w kraju: Kłopotówka, Krotoszyn, Prząśnik. Przez wiele lat był uczestnikiem międzynarodowego pleneru w Prochowicach. Jego prace poplenerowe powstałe na plenerach organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Kultury pozostały w Grecji – La Plagia, Meteory 1997, Hiszpania Malgrat ole Mar 1997, Sycylii 1998, Rzymie 1998, Egipcie 2007, Turcji 2008r.

Izabela Stembalska-Danieluk

Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej we Wrocławiu, specjalność: Edukacja Artystyczna – Współczesne Sztuki Wizualne. Swoją przygodę z malarstwem zaczęła u boku swojej mamy Lidii.
Jej malarstwo na jedwabiu jest niezwykle delikatne, poetyckie i liryczne. Twórczość artystki kojarzona jest z abstrakcją organiczną, w której nurt figuratywny przeplata się z nurtem abstrakcyjnym. W swoich obrazach, w sposób bardzo bezpośredni i intensywny ukazuje psychologiczną ludzką treść. W pełni wykorzystuje możliwości tworzywa, jakim jest jedwab. Z powodze-niem uprawia także malarstwo olejne. Uczestniczka i laureatka licznych plenerów i wystaw w kraju i za granicą.
Plenery: Prochowice – 1996, 1998, 1999, 2000, 2001; Kłopotówka – 1997, 1998, 1999; La Plagia (Grecja) – 1997; Sarti (Grecja)- 2002; Dziewin 2005, 2006, 2007, 2008, 2009; Chobienia – 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009; Ścinawa – 2003, 2005, 2007.
Wystawy: Ścinawa, Legnica, Wrocław, Lubin, Leszno, Polkowice, Chocianów, Warszawa, Piotrowice, Prochowice, Jastrzębie Zdrój, Środa Śląska, Ziębice, Raszówka, Chobienia, Brzeg Dolny, Zgorzelec, Lubiąż, Diez (Niemcy), Bad Ems (Niemcy), Charleroi (Belgia), Henin-Beaumont (Francja), Lens (Francja).
Nagrody i wyróżnienia: Ogólnopolski konkurs „Konfrontacje” – Leszno 1996, 1997, 1998, 1999, 2000; Ogólnopolski konkurs „Kapliczki-święte domki-przydrożni świadkowie Historii” – 1997; Ogólnopolski konkurs „EKO’97” – Wrocław, Warszawa; Barbórkowe Przeglądy Plastyki – Lubin – 1996, 1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005; Wojewódzki Przegląd Plastyki -Legnica 1998.